Bronwyn Kathleen Bishop

The Honourable

Born
19 October 1942
Sydney, New South Wales, Australia
Occupation
Company director, Lawyer, Parliamentarian and Solicitor
Jurisdiction

Bronwyn Bishop, Minister for Aged Care (1998-2001), was elected MHR (Lib) for Mackellar, New South Wales on 26 March 1994.

Before entering Federal Parliament Bronwyn Bishop was a Solicitor and Company Director. She was elected to the Senate for NSW in 1987 and resigned on 24 February 1994. In March 1994, Bishop contested the seat of Mackellar at a by-election called upon the resignation of the Hon. J.J. Carlton, and was elected to the House of Representatives. She was re-elected in 1996, 1998, 2001, 2004, 2007 and 2010.

Bishop was Minister for Defence Industry, Science and Personnel from 11 March 1996 to 21 October 1998, and Minister for Aged Care from October 1998 to October 2001. She was Shadow Minister for Public Administration, Federal Affairs and Local Government from 12 May 1989 to 11 April 1990; Urban and Regional Strategy from 17 January 1994 to 26 May 1994; Health from 26 May 1994 to 31 May 1995; and Privatisation and Commonwealth/State Relations from 31 January 1995 to 11 March 1996.

Sources used to compile this entry: Australian Parliament House, 'The Hon Browyn Bishop MP, Member for Mackellar (NSW)', http://www.aph.gov.au/house/members/biography.asp?id=SE4; Herd, Margaret (ed.), Who's Who in Australia 2002, 38 edn, Crown Content, Melbourne, 2002, 2020 pp; Liberal Party of Australia NSW Division, 'Women in the Party', http://www.nsw.liberal.org.au/women_in_politics/women_in_politics/women_in_the_party.html; 'Bishop, Bronwyn (1942-)', Trove, National Library of Australia, 2009, http://nla.gov.au/nla.party-482803; http://www.aph.gov.au/house/members/biography.asp?id=SE4 accessed 2001-11-14.

Prepared by Anne Heywood