Julia Eileen Gillard

The Honourable, BA, LLB

Born
29 September 1961
Barry, Wales
Occupation
Lawyer, Parliamentarian, Prime Minister and Solicitor
Website
http://www.aph.gov.au/Senators_and_Members/Parliamentarian?MPID=83L
Jurisdiction

On June 24, 2010, Julia Gillard became the first woman Prime Minister of the Commonwealth of Australia and retained her position after the federal election, which was held on 21 August 2010. She led a minority Labor Government, supported by a member of the Greens party and three Independents. She lost the prime ministership on 27 June 2013, when Kevin Rudd challenged her for the position and won. She retired from parliament in August 2013.

Her career in parliamentary politics began when she was elected Member of the House of Representatives for Lalor (Victoria) in 1998 and re-elected in 2001, 2004, 2007 and 2010. She became Deputy Leader of the Opposition (ALP) in December 2006. On the election of the Labor Government in November 2007, she assumed the position of Deputy Prime Minister and took on the portfolios of Employment and Workplace Relations, Education and Social Inclusion.

Educated at Unley High School (SA) and the Universities of Adelaide and Melbourne, Julia Gillard worked as a solicitor with Slater and Gordon from 1987 to 1990, when she became a partner with the firm. In 1996, Gillard became Chief-of-Staff to John Brumby (then Leader of the Victorian Opposition) and retained her position until her election to federal parliament in 1998.

Gillard has served as Shadow Minister for Population and Immigration (November 2001 to July 2003); Shadow Minister for Reconciliation and Indigenous Affairs (February 2003 to July 2003); Shadow Minister for Health (July 2003 to December 2006); and Manager of Opposition Business (December 2003 to December 2006). She became Deputy Leader of the Opposition in December 2006. In 2010 she became Prime Minister of Australia.

Sources used to compile this entry: From Lady Denman to Katy Gallagher: A Century of Women's Contributions to Canberra, Australian Women's Archives Project, February 2013, http://www.womenaustralia.info/exhib/ldkg; Herd, Margaret (ed.), Who's Who in Australia 2002, 38 edn, Crown Content, Melbourne, 2002, 2020 pp; Kent, Jacqueline, The Making of Julia Gillard, Penguin, Australia, 2009; Kerwin, Hollie and Rubenstein, Kim, 'Law', in The Encyclopedia of Women and Leadership in Twentieth-Century Australia, Judith Smart and Shurlee Swain (eds), Australian Women's Archives Project, 2014, http://www.womenaustralia.info/leaders/biogs/WLE0624b.htm; 'Gillard, Julia (1961-)', Trove, National Library of Australia, 2009, http://nla.gov.au/nla.party-727096; Parliament House, House of Representatives, 'Ms Julia Gillard MP', http://www.aph.gov.au/house/members/member.asp?id=83L; Smart, Judith and Swain, Shurlee (eds), 'Gillard, Julia Eileen', The Encyclopedia of Women and Leadership in Twentieth-Century Australia, Australian Women's Archives Project, 2 May 2014, http://www.womenaustralia.info/leaders/biogs/WLE0362b.htm; Staff reporters, 'Gillard becomes Australia's first female PM after Rudd goes down without fight', The Age, John Fairfax, 2010, http://www.theage.com.au/national/gillard-becomes-australias-first-female-pm-after-rudd-goes-down-without-fight-20100624-z02g.html; http://www.alp.org.au/people/people.html?seat=labor accessed 21/12/2001; and Who's Who in Australia 2002 Contact: Shop 2, 36 Synnot Street, Werribee Vic. 3030 Ph: 03 97425800 Fx: 03 97416213 Postal: PO Locked Bag 14, Werribee Vic. 3030. E-mail: julia.gillard.mp@aph.gov.au.

Prepared by Anne Heywood