Elise Nicole Archer

Born
25 March 1971
Launceston, Tasmania, Australia
Occupation
Barrister, Lawyer and Solicitor
Website
http://www.elisearcher.com/
Jurisdiction

A member of the Liberal Party of Australia, Elise Archer was elected as a Member for Denison in the House of Assembly at the Tasmanian state election, which was held in March 2010. She served as an Alderman on the Hobart City Council from October 2007 until April 2010.

Sources used to compile this entry: 'Archer, Elise Nicole (19710325-)', Trove, National Library of Australia, 2009, http://nla.gov.au/nla.party-1477512.

Prepared by Rosemary Francis